Przyszedł czas na podsumowanie tygodnia zmagań paraolimpijczyków w Sjusjoen w biegach narciarskich i biathlonie. Nasi reprezentanci lepiej prezentowali się w biegach.

W sobotę 18 grudnia Paraolimpijczycy walczyli w sprintach.

Katarzyna Rogowiec przeszła jak burza przez wszystkie ich etapy. Jej czas kwalifikacji był najlepszym z 3 rozegranych biegów (kwalifikacje, półfinał i finał). Dystans sprinterski, na którym odbywała się rywalizacja mierzył 970m, Total Climb (TC) wynosił 23m. Rogowiec pokonała go w czasie 2 min. 35.91. Po bardzo zaciętej walce przed metą Finka Maija Jearvelae wywalczyła 2 miejsce przed Shoko Ota z Japonii.

Kamil Rosiek doszedł do półfinału, Robert Wątor rywalizację zakończył na biegu kwalifikacyjnym. W grupie mężczyzn, która jest liczniejsza rozgrywane są 4 biegi (prolog, kwalifikacje, finał i półfinał).

Ostatecznie w biegu sprinterskim Kamil Rosiek sklasyfikowany został na miejscu 8, a Robert Wątor na 10. Bieg wygrał Irek Zaripov czasem 2:59.76. Jego kolega z rosyjskiej drużyny, Roman Petushkov był 2, a 3 miejsce wywalczył Norweg, Trygve Steinar Larsen.

W związku z wirusową infekcją ust o bardzo silnym przebiegu i lekarskim wskazaniem zminimalizowania wysiłków, Rogowiec do sobotniego poranka ważyła decyzję o wzięciu udziału w sprintach.

Niedziela, 18 grudnia, Sjusjoen (NOR). Ostatni bieg norweskiego Pucharu Paraolimpijskiego – krótki dystans – kobiety 5km, mężczyźni 10km.

Katarzyna Rogowiec również w biegu techniką klasyczną pokazała rywalkom jak mocna jest w tym sezonie. Po biegu Rogowiec powiedziała: Ukształtowanie trasy 5km, na której rozegraliśmy już 1 bieg, ten na 15 km techniką łyżwową, sprzyja mi. Są liczne podbiegi, szybkie zjazdy, ostre wiraże i mało płaskich odcinków, na których szczególnie przy technice klasycznej tracę dużo czasu, nie mogąc pomóc sobie kijem. I narty – trzymały i jechały! :D”

Bieg mężczyzn siedzących rozgrywany był na trasie 2,5km okrążenia. Zawodnicy powtarzali je 4 razy. Do czwartego okrążenia Kamil Rosiek biegł na 3 pozycji. Niestety nie udało mu się na ostatnim okrążeniu przyspieszyć tak jak zrobiła to jego rywale. Wywalczył w grupie mężczyzn siedzących 5 miejsce. Robert Wątor w tym biegu uplasował się na 17 miejscu.

W ogólnej klasyfikacji po tych zawodach Polska zajmuje 3 lokatę po Rosji i Ukrainie. Kolejne zmagania przed naszymi kadrowiczami w styczniu w USA.