nartorolki

Coroczny festiwal nartorolkowy w Oslo, norweskie święto biegów narciarskich już za nami. Zwycięzcami biegów głównych na nartorolkach Finn Hagen Krogh i Marit Bjoergen.

Aby wystartować w biegu głównym wraz z koalicją najlepszych norweskich biegaczy narciarskich należało najpierw wystartować w prologu na dwa okrążenia dla kobiet i trzy dla mężczyzn. Kwalifikacje pań bez większych zaskoczeń, wygrała z czasem 8:46 i przewagą ponad 8 sekund Marit Bjoergen. U panów, jak to zwykle bywa, stawka bardziej wyrównana, więcej chętnych do walki o zwycięstwo. Bieg kwalifikacyjny w czasie 11:35 wygrał Gjoran Tefre przed Martinem Nyengetem i gwiazdą YOG 2016 Lillehammer, młodym Magnusem Kimem. Niespodzianek zatem nie zabrakło.

Bieg główny był rozgrywany w formie biegu pościgowego, na dłuższych dystansach, odpowiednio 3 rundy dla kobiet i 5 dla mężczyzn. I ponownie u kobiet najlepsza Bjoergen, która powiększyła swoją przewagę do 12 sekund nad Hagą, trzecia Harsem straciła już blisko 27 sekund. Bieg mężczyzn wygrał startujący jako czwarty po prologu Finn Hagen Krogh, drugie miejsce zajął Martin Johnsrud Sundby, trzecie Tefre. Z racji na małe różnice po prologu bieg mężczyzn wyglądał prawie jakby został rozegrany ze startu wspólnego, zawodnicy biegali w dużych grupach i na mecie czołówkę dzieliły jeszcze mniejsze różnice niż na starcie. Trzeci po prologu Kim zajął ostatecznie 12 miejsce ze stratą 14 sekund.

Podczas festiwalu rozegrano także supersprint na dystansie 100m, który padł łupem Ludviga Sognena Jensena, znanego z wielu zwycięstw na tego typu dystansach zarówno na nartorolkach, jak i na nartach. Czas zwycięzcy w finale to 11,56s, najlepszy czas dnia : 11,47. Pozwolę sobie przypomnieć, że nieoficjalny rekord Polski w nartorolkowym biegu na 100m wynosi 11,74s, jednak formuła przeprowadzania zawodów trochę się różni.

Pełne wyniki, wszystkich konkurencji :  TUTAJ

Pamiętajmy, że Oslo SkiShow to nie tylko zawody, to wielkie święto biegów narciarskich, które ma na celu popularyzację biegów narciarskich. Co roku zaszczepia miłość do biegówek wśród setek dzieci i młodzieży. Podczas tegorocznej edycji młodzi adepci biegówek mogli między innymi potrenować pod okiem Johannesa Klaebo.