Graabak

W piątek i sobotę kombinatorzy norwescy rywalizowali w krajowych mistrzostwach. Złote medale w swoich krajach wywalczyli: Joergen Graabak (Norwegia), Ilkka Herola (Finlandia) i Sebastien Lacroix (Francja). Sensacją jest nieudany występ Jasona Lamy Chappuis,  który znalazł się poza podium krajowego czempionatu. Dwuboiści rywalizowali także w konkursach skoków narciarskich.

W piątek o medale w dwuboju rywalizowano w Norwegii. Zawody rozegrane w formule Penalty Race, które odbyły się na obiektach w Molde, wygrał Joergen Graabak. Mistrz olimpijski z Soczi o 4 sekundy wyprzedził wicemistrza z tejże imprezy, Magnusa Moana. Brązowy medal wywalczył Haavard Klemetsen (+0:09). Poza podium znaleźli się Jan Schmid (+0:33) i Magnus Krog (+0:36). Pierwszą szóstkę zamknął Truls Soenstehagen Johansen (+0:54). W zawodach nie wystartowali Mikko Kokslien i Thomas Kjelbotn, natomiast ostatnie, 29. miejsce, zajął kończący karierę Tommy Schmid.

WYNIKI MISTRZOSTW NORWEGII - PENALTY RACE

Mistrzostwa Finlandii odbyły się w Rovaniemi. Tytuł mistrzowski powędrował w ręce Ilkki Heroli. Drugie miejsce zajął Arttu Maekiaho (+16,5), a trzecie – starszy z braci Herola, Matti (+17,7), który na finiszu o jedną dziesiątką sekundy pokonał Eero Hirvonena. Piąty był Eetu Vaehaesoeyrinki (+21,7), a szósty Jussi Salo (+43,1). Dopiero dziesiątą pozycję zajął Janne Ryynaenen (+1:22,6).

WYNIKI MISTRZOSTW FINLANDII

Tego samego dnia w Rovaniemi rywalizowano o medale w skokach narciarskich. Zwyciężył Sami Niemi (97,5m), a najlepszym z dwuboistów był Vaehaesoeyrinki, który zamknął pierwszą dziesiątkę (91,5m). 17. miejsce zajął Mikke Leinonen (87m).

Francuzi o medale w skokach i kombinacji rywalizowali w Les Rousses. Po skokach nie zanosiło się na niespodziankę – na prowadzeniu znajdował się Jason Lamy Chappuis, który miał 27 sekund przewagi nad zajmującym drugie miejsce Sebastienem Lacroix. Trzykrotny zdobywca PŚ w biegu spisał się jednak fatalnie, spadając z pierwszego miejsca na czwarte (+24,1). Tytuł wywalczył Lacroix, na finiszu pokonując Hugo Buffarda (+0,3). Podium uzupełnił Samuel Guy (+11,8). Piątą pozycję zajął Geoffrey Lafarge (+58,1), a szóste – Maxime Laheurte (+1:08,0). Fatalnie spisał się Francois Braud, który był dopiero jedenasty (+2:00,1).

WYNIKI MISTRZOSTW FRANCJI

Jasona Lamy Chappuis w przeciągu ostatnich dwóch dni „prześladowały” czwarte miejsce, ponieważ zajął tą pozycję również w konkursie skoków (76m/72m). Triumfował jego kuzyn, Ronan (76m/77m). Spośród kombinatorów, w pierwszej dziesiątce uplasował się także Samuel Guy, który był dziewiąty (73m/70,5m). Pozycje od jedenastej do czternastej również przypadły dwuboistom – byli to po kolei: Geoffrey Lafarge (72m/71,5m), Sebastien Lacroix (71,5m/72m), Francois Braud (70m/72m) i Wilfried Cailleau (71m/69,5m). W drugiej dziesiątce znaleźli się także Hugo Buffard (18. miejsce, 69,5m/69m) i Theo Hannon (19., 69m/69m).

MISTRZOSTWA FRANCJI - KONKURS SKOKÓW

Słoweńscy kombinatorzy rywalizowali w mistrzostwach swojego kraju w skokach narciarskich, które odbyły się na dużej skoczni w Planicy (HS139). Zwyciężył Peter Prevc (138m/139m), a Marjan Jelenko zajął 18. pozycję (121,5m/115,5m). Na 42. miejscu znalazł się Gasper Berlot (110,5m), 65. Był Matej Drinovec (97m), dwie pozycje niżej sklasyfikowano Joze Kamenika (67m), natomiast Borut Mavc uplasował się na 72. miejscu (95m).