kombinacja norweska
Letnia Grand Prix dobiegła końca, krajowe federacje mogły wykorzystać ostatnie miesiące przed sezonem zimowym w celu zorganizowania letnich mistrzostw kraju. Takie mistrzostwa odbyły się w Polsce, Czechach, Finlandii oraz Austrii.

Mistrzostwa Polski

8 Października w Szczyrku na skoczni Skalite oraz na trasie nartorolkowej odbyły się mistrzostwa Polski w kombinacji norweskiej. Po skoku na prowadzeniu znajdował się Szczepan Kupczak przed uplasowanymi equequo na drugim miejscu Pawłem Twardoszem i Wojciechem Marusarzem.
Na trasie biegowej straty zaczęli odrabiać jednak Paweł Słowiok i Adam Cieślar. Po zaciętej walce Słowiok o zaledwie 3 dziesiąte sekundy wyprzedził Cieślara który musiał zadowolić się drugim miejscem. Trzeci był Szczepan Kupczak który starcił do zwycięzcy zaledwie 3,7 dziesiątych sekundy. Kolejne miejsca zajęli Paweł Twardosz i Wojciech Marusarz. Dalej  z dużą startą do rywali zostali sklasyfikowani Piotr Kudzia i 15-letni Mateusz Jarosz. Ósmy był Artur Wacławiak. W zawodach wystartowało 18 kombinatorów. Dekoracja mistrzostw na zdjęciu.
TUTAJ - Pełne wyniki

Mistrzostwa Czech

29 Września w Libercu na skoczni normalnej oraz na pobliskiej trasie nartorolkowej odbyły się mistrzostwa Czech. Serię skoków wygrał Ondrej Pazout  który uzyskał 102 metry. Za nim uplasowali się Tomas Portyk i Lukas Danek. Na trasie sytuacja trochę się zmieniła. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Tomas Portyk który zanotował drugi czas biegu dzięki czemu pokonał o 13,8 dziesiątych sekundy drugiego na mecie Miroslava Dvoraka. Prowadzący po skoku Pazout ostateznie zajął trzecie miejsce. Z większą startą na mecie uplasował się Lukas Danek który pokonał Davida Zemka. W zawodach wzięło udział 12 sportowców jednak zawody ukończyło ich jedynie 10. Zmagania miały polski akcent bowiem wziął w nich udział Krystian Gryczuk który zajął ósme miejsce.

Mistrzostwa Finlandii

W fińskim Lahti rozegrano mistrzostwa Finlandii. Po skokach na dużej skoczni prowadził utalentowany Eero Hirvonen który uzyskał 123 metry. Zaledwie trzy sekundy tracił do niego Ilkka Herola. Trzeci po skoku był Arttu Maekiaho. Po biegu sytuacja lekko się zmieniła bowiem o 2 dziesiąte sekundy Ilkka Herola pokonał Eero Hirvonena. Skład podium uzupełnił Arttu Maekiaho a za nim uplasowali się Leevi Mutru i starszy brat zwycięzcy Matti Herola. Zawody ukończyło jedynie 7 sportowców a do mety nie dotarł utytułowany Hannu Manninen.    TUTAJ - Pełne wyniki

Mistrzostwa Austrii

Krajowe mistrzostwa rozegrano również w Austrii. Zawody rozegrano 7 i 8 Października w Bischofshofen oraz w Villach. Pierwszego dnia rywalizacji sportowcy rywalizowali na skoczni w Bischofshofen a rywalizację biegową rozegrano w Villach.  Po skokach prowadził Mario Seidl przed Franzem-Josefem Rehrlem i Bernhardem Gruberem. Gdy rywalizacja przeniosła się na trasę o zwycięstwo walczyli Seidl i Gruber ale ostatecznie to Seidl wyprzedził o ponad 50 sekund doświadczonego kolegę. Co ciekawe Seidl uzyskał dopiero szósty a Gruber dziewiąty czas biegu. Trzecie miejsce zajął Philipp Orter który jednak zbyt dużo stracił na skoczni aby walczyć o wyższe miejsce. Za podium znaleźli się Martin Fritz, David Pommer i Franz-Josef Rehrl. Siódmy był Florian Dagn, ósmy Lukas Greiderer a kolejne dwa miejsca zajęli Lukas Klapfer i Dominiki Terzer. Zawody ukończyło 22 zawodników.
TUTAJ - Wyniki

Kolejnego dnia zawodnicy rywalizowali już tylko w Villach. Tym razem większe szanse mieli lepsi biegacze bo rywalizacja odbywała się na skoczni normalnej. Po skoku razem na pierwszym miejscu znajdowali się Mario Seidl i Martin Fritz a trzeci był Lukas Klapfer. Rywalizacja biegowa zmieniła nieco wyniki i wyrównała stawkę. Zwycięstwo odniósł po raz kolejny Mario Seidl ale drugi Philipp Orter stracił do niego tylko 3,2 dziesiąte sekundy. Trzeci był Martin Fritz, czawrty Bernhard Gruber a piąty Lukas Klapfer. Kolejne miejsca zajęli Lukas Greiderem, David Pommer, Franz-Josef Rehrl i Florian Dagn. Czołową dziesiątkę uzupełnił Harald Lemmerer. Zawody ukończyło 36 sportowców.  TUTAJ - Wyniki

Zmiany w Pucharze Świata

Na kongresie Fis w Zurychu przyjęto nowe pomysły testowane latem oraz wprowadzono nowy turniej na otwarcie sezonu.
Po raz pierwszy tego lata prowadzono klasyfikację dla najlepszego biegacza oraz najlepszego skoczka w kombinacji norweskiej. Taka klasyfikacja będzie prowadzona również zimą a zwycięzcy klasyfikacji otrzymają na koniec sezonu 7 tysięcy franków szwajcarskich.
Kolejną zmianą jest znany z Pucharu Świata w biegach narciarskich Ruka/Lillehammer Tour. W tym roku turniej odbędzie się w Ruka a w kolejnych latach zawodnicy będą rywalizować w ramach turnieju naprzemiennie z Lillehammer. Zawodnicy będą zdobywali punkty w każdym konkursie a turniej wygra zdobywca największej ich ilości.